Kawa – czy warto po nią sięgać?

Dla wielu osób dzień bez kawy to dzień stracony. Zazwyczaj pije się ją dla walorów smakowych oraz dla efektu pobudzenia. Nie każdy jednak zastanawia się nad tym, jakie właściwości posiada ten wyjątkowy napój. Dobrze byłoby zatem bliżej się im przyjrzeć. Jak się bowiem okazuje, kawa może bardzo pozytywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. 

Bogactwo antyoksydantów, ochrona przed stresem

Kawę warto docenić ze względu na wysoką zawartość cennych dla zdrowia antyoksydantów. Pozytywnie wpływają one na kondycję całego organizmu, walcząc z wolnymi rodnikami. Systematyczne picie kawy jest wskazane kobietom, które chcą zatrzymać młodość na dłużej. Jak się okazuje, napar na bazie aromatycznych ziaren przyczynia się również do redukcji stresu. Już sam jej zapach posiada działanie uspokajające. Poza tym, po wypiciu kubka kawy, wzrasta poziom dopaminy oraz serotoniny. Można zatem wysnuć wniosek, iż regularne picie tego wyjątkowego naparu zmniejsza ryzyko rozwoju depresji. 

Za co jeszcze warto docenić kawę?

Kawa charakteryzuje się również działaniem usprawniającym krążenie krwi. Dzięki jej systematycznemu popijaniu, poprawie może ulec dotlenienie naszego organizmu. Wspomnieć należy także o działaniu pobudzającym naparu z ziaren kawowca. Niestety, picie kawy nie posiada tylko i wyłącznie zalet. Mocny napar nie jest wskazany osobom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym krwi. Z umiarem powinny sięgać po nią także osoby, które mają problem ze zbyt niskim poziomem magnezu w organizmie. Kawa nie jest wskazana także dzieciom oraz osobom w wieku podeszłym. Jeżeli pomimo zaawansowanego wieku chcemy cieszyć się jej smakiem, najlepiej przygotować sobie słaby napar, ze sporym dodatkiem mleka. Warto wspomnieć także o kawowych fusach, które mają całkiem sporo właściwości kosmetycznych. Z powodzeniem można wykorzystać je jako domowy peeling ujędrniający. Pomoże on przede wszystkim w walce z uciążliwą pomarańczową skórką. Warunkiem skuteczności peelingu jest jednak jego systematyczne stosowanie.